You are here:  
Nyheter
09

Klubbmästerskapet 2012

Lördagen den 29:e september gick starten för årets KM och 5 damer och 9 herrar kom till start.

Banan var kort och snabb där vägvalen blev avgörande och segern i respektive klass avgjordes på den sista orienteringssträckan.

Banbeskrivning, tidsstämpling endast vid växling
Sträcka 1: Prolog OL, 900m
Sträcka 2: Paddling, 3 800m + 850m löpning t/r
Sträcka 3: MTB-O, 7 000m
Sträcka 4: OL, 2 700

Vinnare blev tillslut Johan Åsebrant som hade en tajt kamp mot Per Ahlström och Marie Nilsson lyckades knipa segern trots OL-missen på MTB-sträckan före Sonia Rodiere som hade täten ut på sista sträckan.

Stort grattis till klubbmästarna och alla andra som kämpade väl!

Styrelsen

 

Dam (5/5)                                                                                                                             Tid                       Efter

1. Marie Nilsson                                                                                                                1:55:46

7:44 (7:44) 27:00 (34:44) 55:22 (1:30:06) 25:40 (1:55:46)

2. Sonia Rodiere                                                                                                                1:59:00               +3:14

8:10 (8:10) 34:33 (42:43) 46:08 (1:28:51) 30:09 (1:59:00)

3. Emma Bölske                                                                                                                 2:04:41               +8:55

8:32 (8:32) 32:37 (41:09) 51:52 (1:33:01) 31:40 (2:04:41)

4. Esther Candela                                                                                                              2:12:39               +16:53

8:04 (8:04) 34:18 (42:22) 55:29 (1:37:51) 34:48 (2:12:39)

Carolin Holmqvist                                                                                                            Felst.

17:34 (17:34) 38:51 (56:25) - (-) - (2:38:23)

 

Herr (9/9)                                                                                              Tid                      Efter  

1. Johan Åsebrant                                                                                                             1:31:26

6:48 (6:48) 25:42 (32:30) 36:14 (1:08:44) 22:42 (1:31:26)

2. Per Ahlström                                                                                                                 1:34:24               +2:58

7:33 (7:33) 25:20 (32:53) 33:47 (1:06:40) 27:44 (1:34:24)

3. Hannes Sterner                                                                                                            1:43:47               +12:21

7:54 (7:54) 23:22 (31:16) 45:57 (1:17:13) 26:34 (1:43:47)

4. Fredrik Wangler                                                                                                           1:55:41               +24:15

7:29 (7:29) 23:48 (31:17) 58:55 (1:30:12) 25:29 (1:55:41)

5. Aaron Scott                                                                                                                     1:55:49               +24:23

7:56 (7:56) 27:55 (35:51) 55:04 (1:30:55) 24:54 (1:55:49)

6. Richard Holm                                                                                                                 1:59:01               +27:35

8:06 (8:06) 27:09 (35:15) 56:07 (1:31:22) 27:39 (1:59:01)

7. Eric D                                                                                                                                 2:12:00               +40:34

8:02 (8:02) 33:51 (41:53) 57:10 (1:39:03) 32:57 (2:12:00)

Jens Karlsson                                                                                                                      Utg.

Rickard Johnsson                                                                                                              Utg.

 

 

 
Start | Nyheter | Kalender | Forum | Blogg | Bilder | Kontakt | Medlem